Väikelaen

Väikelaen, panganduses öeldakse ka tagatiseta tarbimislaen, on laen eraisikule igapäevaste kulude ja ootamatute väljaminekute katmiseks. Peaaegu kõik Eesti pangad ja väiksemad laenuandjad pakuvad väikelaenu.

Väikelaen on kulukuselt võrreldav järelmaksu ja krediitkaardiga. Mõnikord sobib finantseerimiseks krediitkaart (näiteks reisimine), mõnikord järelmaks (näiteks asja ostmine), mõnikord väikelaen (teenuste ja toodete ostmine)

product-New

Milline laen on väikelaen?

Väikelaen On Mõeldud Sulle

Kui otsid erinevaid võimalusi, kuidas sissetulekut kasvatada ja raha laenata, siis väikelaen on täpselt see laenutoode, mis Sind huvitab. Miks küll? Sest väikelaen on tarbijale mõeldud laen. Väikelaen on laen, mida saavad võtta eraisikud ilma tagatiseta. Ainuke nõue on, et oleksid vähemalt 18-aastane.

Väikelaen On Argikulude Katmiseks

Soovid osta auto või uue nutiseadme? Otsustasid remonti tegema hakata? Plaanid mingit erisündmust? Väikelaen täpselt selliseks otstarbeks ongi. Ise otsustad, mis väikelaenuga peale hakkad.

Väikelaenu Saab Samal Päeval Kätte

Väikelaen on nii populaarne laen, et see kantakse samal päeval üle. Täpsustaks, et kui võtad laenu enne kella 16.00, siis saad samal päeval raha kätte. Eriti tark oleks juba hommikul laenutaotlus sisse anda.

Väikelaen On Ilma Tagatiseta Laen

Tagatisega laenul ja ilma tagatiseta laenul on erinevused. Ilma tagatiseta laenu saab kiiremini kätte, aga ta on nõks kallim. Tagatiseta laenu ei saa kiiresti kätte, aga ta on nõks odavam, sest tagatis leevendab laenuandja jaoks riske.

Väikelaen On Võrreldav Järelmaksuga

Oled kunagi võtnud järelmaksu? Kui oled, siis väikelaen on laias laastus sama kallis. Intress on umbes 10-20% ja krediidi kulukuse määr on 25-35%. Sarnane kulukus väikelaenul ja järelmaksul tuleneb sellest, et paljud väikelaenu pakkujad on pangad, kes annavad ka järelmaksu.

Väikelaenu Saab Internetist

Laenu saab taotleda nii kontorist kui internetist. Mõned laenud on saadaval ainult nutitelefoni teel, mis on kõige viimane areng laenude taotlemises.

Kui kallis on väikelaen?

Intress

Intress näitab, kui paljud pead maksma võõra krediidi kasutamise eest. Krediidi all saab mõista võõrast raha ehk laenu. Näiteks kui laenad sõbrale 500€ ja tahad temalt tagasi saada 550 eurot, siis seljuhul 50€ on tasu raha kasutamise eest. Kui sõber saab laenu 500€ ja tagasi maksab 550€, siis intressiks tuleb 10%. Kümme protsenti on väga hea ja normaalne intress väikelaenul.

Reklaamides võid näha, et väikelaenu intress on 2% või 2,9% ja ühe sõnaga jäetakse mulje, et väikelaen on väga soodne. See ei vasta tõele, sest kui intressimäär on nii madal, siis on laenu kulukust tõestud kõrvaltasude arvelt. Praktikas, kui näed väikelaenu intressiga 7-12%, oled leidnud soodsa laenu.

Kõrvaltasud

Kõrvaltasud on tasud, mis kaasnevad laenu võtmisega. Kõrvaltasud ei ole intress ega intressimäär. Kõrvaltasud on levinud ka muudel laenutoodetel. Näiteks krediitkaartidel, liisingul, järelmaksul jne. Kõige levinum kõrvaltasu on:

Lisaks lepingutasule võid kohata väikelaenu võttes veel selliseid tasusid: haldustasu, väljamaksetasu, laenukindlustustasu ja paljud muud tasud.

Reeglina on kõrvaltasudest kõige kallim lepingutasu. Seega, alati uuri välja, kui kõrge on lepingutasu. Ülejäänud kõrvaltasud võivad puududa või maksta ainult mõne euro.

Krediidi Kulukuse Määr (KKM)

Krediidi kulukuse määr (lühend KKM) näitab koondlikult kogu laenu, liisingu, krediitkaardi ja muude krediiditoodete kulukust. Krediidi kulukuse määra sisse on arvestatud intress ja kõrvaltasud. Tark laenuvõtja vaatab alati krediidi kulukuse määra, mitte intressi.

Kui väikelaen on krediidi kulukuse määraga 15-25%, siis oled leidnud võrdlemisi soodsa väikelaenu. Kui krediidi kulukuse määr on 25-35%, oled leinud väikelaenu, mis on sama kallis kui järelmaks. Kui väikelaenu krediidi kulukuse määr on üle 40%, siis on tegu kalli laenuga.

Väikelaenu Pakkujad

Väikelaenu pakkujad on pangad, laenuandjad, krediidivahendajad, kes pakuvad eraisikule tagatiseta väikelaenu.

Väikelaenu pakkujad Eestis on Bigbank (intress alates 12%), Bondora (intress alates 13%), Holm Bank (intress alates 8%), SEB Pank (intress alates 7%), Swedbank (intress alates 15%) ja LHV Pank (intress alates 16%).

Väikelaenu pakkujaid on muidugi veel. Ligikaudu 50 ettevõtet pakub Eestis väikelaenu, aga see ei tähenda, et oleks kõigilt mõistlik laenata. Paljud väikelaenu pakkujad ei kuva kõiki kõrvaltasusid ja rõhuvad madalale intressile, mis tegelikult ei näita kui kulukas laen tervikuna on.

Kui suurt lepingutasu väikelaenu pakkujad küsivad?

Lepingutasu on väikelaenudel vahemikus 25-100€. Küll aga tehakse tihti väikelaenule soodustusi, kus lepingutasu ei küsita.

Väikelaen on tihti soodsam võtta mitte-pangalt

SEB Pank pakub pankadest soodsa intressimääraga (alates 7%) väikelaenu. Ülejäänud suured pangad (LHV ja Swedbank) pakuvad tunduvalt kõrgemat intressimäära (alates 15%). Seega, kui ringi vaadata võid mõnelt väiksemalt laenuandjalt saada paremate tingimustega väikelaenu kui pangast.

Vaata Lisaks

Laenu intressi ja kulukuse kohta saad lisainfot Krediidikogukulu.ee ja Minuraha.ee