Järelmaks

Järelmaks tähendab, et kaup antakse sulle üle, aga maksmine toimub kauba kätte saamise järel. Siit ka nimetus järelmaks. Järelmaksuga saab osta ka nii, et teed mingis summas sissemaksu ja ülejäänud summa maksad pärast kauba kättesaamist (näiteks järgneva 6- või 12-kuu jooksul).

product-New

Milline laenutoode on järelmaks?

Järelmaks on tarbijale

Järelmaks on sisuliselt väikelaen. Periood, intressimäär ja krediidi kogukulu on võrreldavad nii järelmaksul kui ka väikelaenul. Tihtipeale annavad järelmaksu ja väikelaenu ka samad ettevõtted. Näiteks suur järelmaksu pakkuja on LHV pank, kes väljastab ka väikelaene.

Järelmaksu saab poest

Suur erinevus väikelaenu ja järelmaksu puhul on see, et järelmaksu saad sellest poest, kus sind huvitav toode asub. Näiteks elektroonikapoest või koduseadmete poest. Lisaks poed, kust saab osta järelmaksuga, ise järelmaksu andjad ei ole, vaid kasutavad järelmaksuks mõnda krediidiasutust.

Järelmaks internetist

Järelmaksuga saab asju osta ka internetist. Näiteks mina olen kodutehnikat ostnud järelmaksuga internetist.

Kui kallis on järelmaks?

Tasuta lõunaid ei ole olemas. See kehtib nii sotsiaalses elus kui ka krediidivaldkonnas. Tarbimislaenude ja järelmaksu pakkujad teevad pakkumisi, kus reklaamitakse, et intressimäär on 0%.

Kui intressimäär ja krediidi kulu oleks vaid 0%, siis ei oleks majanduslikult jätkusuutlik pakkuda järelmaksu, sest järelmaksu pakkuja ei teeniks tulu ja kasumit. Küll aga kasutatakse 0-protsendi suurust intressimäära reklaamiseks ja klientide ligimeelitamiseks. Tegelikkuses on järelmaksu intress peidetud muude tasude sisse.

On elulisi näiteid, kus 0% või 2% intressimäära juures lisandus lepingutasu, mis oli 10 protsenti toote hinnast. Ehk intress oli väga madal, aga järelmaksu pakkujad tegi madala intressi tasa muu tasuga. Antud juhul lepingutasuga. Niisiis, intressi suurus on üks tõmmeka koht, mida tasuks põhjalikult endale teadvustada järelmaksu võttes.

Järelmaks on Eestis võrdlemisi kallis. Intressid on võrreldavad tarbimislaenude ja kiirlaenudega. Ka järelmaksu kogu kulu (mis on terviklik näitaja järelmaksu maksumusest) võib olla vabalt 30-50%, mis on võrreldav kiirlaenu krediidi kulukuse määraga.

Intress

Järelmaksu intress sõltub järelmaksupakkujast, aga reeglina intress algab 10-15 protsendist.

Kõrvaltasud

Järelmaksu võttes küsitakse lepingutasu. Lepingutasu on minimaalselt 10 eurot.

Krediidi Kulukuse Määr (KKM)

Järelmaksu krediidi kulukuse määr on tavaliselt 30-40%. Võib saada soodsamalt, võib saada kallimalt.

Kas võtta liising, krediitkaart või väikelaen?

Kui Sa oled kahe vahel, kas võtta krediitkaart või tagatiseta laen, siis Sa pole ainus. Selline küsimus tekib igal inimesel, kes vähegi tunneb huvi laenutoodete vastu. Lihtne vastus on selline, et kui lähed reisima ja soovid reisimisega kaasnevaid hüvesid (reisikindlustus), siis vali krediitkaart. Kui soovid aga finantseerida oma igapäeva kulutusi ja paikned Eestis, siis võta väikelaen

Elektroonika ja odavate asjade ostmiseks sobib liising. Väikelaen on kõige levinum finantsvahend, millega finantseerida oma igapäevakulutusi. Lisaks, väikelaen ja krediitkaart on väga sarnase intressimäära ja krediidikulukusega. Sama kehtib ka liisingule.

Vaata Lisaks

Laenu intressi ja kulukuse kohta saad lisainfot Krediidikogukulu.ee ja Minuraha.ee